Które nawozy są najlepsze?
W sklepach ogrodniczych jest szeroki wybór nawozów dla roślin ogrodowych i doniczkowych. Nawozy te różnią się składem, sposobami stosowania, przeznaczeniem i oczywiście również cenami. Oto prosty przewodnik po preparatach do nawożenia roślin.
Uwzględniając w pierwszej kolejności źródło pochodzenia, nawozy możemy podzielić na naturalne oraz sztuczne.
Podstawą nawożenia ogrodowych rabat powinny być nawozy naturalne, bogate w substancję organiczną. Sprzyjają one żyzności i poprawie struktury ziemi. Pozwalają utrzymać cenną warstwę próchniczą gleby. Najważniejszym nawozem pochodzenia naturalnego, a zarazem niemal darmowym jest kompost, produkowany samodzielnie z resztek roślinnych, pochodzących z naszego własnego ogrodu i kuchni. Niestety nie każdy ma warunki do samodzielnej produkcji kompostu lub po prostu nie starcza go na zasilenie wszystkich roślin w ogrodzie. Wtedy można kupić inne nawozy naturalne, dostępne w sklepach dla ogrodników, takie jak granulowane oborniki oraz biohumus.
Nawozy ogrodnicze
Wymienione tu nawozy organiczne i naturalne można stosować bezpiecznie, właściwie bez ryzyka przenawożenia roślin, gdyż zawarte w nich substancje odżywcze są uwalniane do gleby powoli, w miarę rozkładania substancji organicznej przez mikroorganizmy glebowe.
Zdarza się jednak, głównie przy bardzo intensywnej uprawie roślin, że nawozy organiczne nie wystarczają. Może być też konieczne szybkie uzupełnienie składników mineralnych niezbędnych roślinom, na których obserwuje się objawy niedoborów tych składników. Wtedy trzeba sięgnąć po szybciej rozpuszczalne nawozy mineralne. Mogą być to, zależnie od potrzeb, nawozy jednoskładnikowe lub specjalistyczne mieszanki nawozowe dla określonych typów roślin. Mogą być to nawozy płynne lub granulowane. Nawozami płynnymi, po odpowiednim rozcieńczeniu, rośliny się podlewa lub opryskuje. Nawozy granulowane trzeba natomiast przekopać z glebą lub stosować posypowo pod rośliny. Te nawozy są wygodne w zastosowaniu, jednak wiążą się z dużym ryzykiem przenawożenia, a nadużywane prowadzą do wyjałowienia gleb i degradacji środowiska naturalnego. Dlatego też nawozy mineralne warto używać z rozsądkiem i uzupełniać je nawozami naturalnymi.